sobota, 7 lutego 2009

on
Krótko mówiąc, jeśli prowadzimy własną witrynę internetową i jest ona aktualizowana co najmniej raz w roku to musimy udać się do właściwego sądu okręgowego, aby zarejestrować dziennik lub czasopismo. Taka czynność będzie kosztowała nas 40 zł (opłata sądowa), plus koperta i wysyłka za potwierdzeniem odbioru.
A dlaczego rejestrujemy jako dziennik? Bo zgodnie z prawem prasowym dziennikiem jest „ogólnoinformacyjny druk periodyczny lub przekaz za pomocą dźwięku oraz dźwięku i obrazu, ukazujący się częściej niż raz w tygodniu”. W związku z tym strona internetowa, z pewnością stanowiąca przekaz za pomocą obrazu, a do tego aktualizowana częściej niż raz w tygodniu, w rozumieniu ustawy, jest … dziennikiem. Dla porównania dziennikiem jest np. Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Przegląd Sportowy. A dlaczego rejestrujemy jako czasopismo? Bo zgodnie z ustawą czasopismem jest przekaz w formie druku, dźwięku lub obrazu ukazujący się „nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku”. Więc strona aktualizowana tylko raz w roku jest … czasopismem. Dla porównania czasopismem jest Polityka, Życie Warszawy, Tygodnik Ciechanowski. Stanowisko SN było tylko przypieczętowaniem wcześniej wyrażanych poglądów w doktrynie. (J. Sobczak, Ustawa prawo prasowe. Komentarz, Warszawa 1999).

http://emigracyjny.wordpress.com/2008/11/12/akar/

0 Komentarze:

Prześlij komentarz

Komentować mogą jedynie zalogowani użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
Do komentarza wstawiamy hiperłącze w postaci
<a href="http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub jakąś frazę</a>
tutaj więcej szczegółów