"Jak dziś wygląda codzienność polskiego życia w Moskwie? Co udało się osiągnąć w ciągu tych 20 lat?
Jestem od początku działalności organizacji i muszę powiedzieć, że na początku aktywność była większa. Teraz obserwujemy pewien spad – mówię o udziale w ogólnych spotkaniach i imprezach. Natomiast przed 20 laty była pewna euforia, która z latami minęła.
Kongres Polaków w Rosji który zrzesza około 50 organizacji z całej Rosji – w takich miastach jak Irkuck, Władywostok, Kaliningrad, Petersburg, Mineralne Wody, Krasnodar, Soczi, Nalczyk, Władykaukaz, Smoleńsk, Tomsk, Tiumień, Abakan, Jekaterynburg, Wołgograd. Dziś są to mocne organizacje, których podstawowym zadaniem jest nauczanie języka polskiego – zarówno młodzieży i dzieci, jak też dorosłych. Organizujemy więc kursy w postaci szkółek polonijnych."Rozmowa z Haliną Subotowicz-Romanową, prezes Kongresu Polak�w w Rosji � Witalis Masenas's Blog
Polaków można podzielić na przynajmniej 9 kategorii:
9 kategorii diaspory polskiej
- emigrant
- Polonus
W St. Zjednoczonych nazywa się ich teraz Polish-Americans, jest to grupa etniczna, która nie dąży do zjednoczenia logistycznego z Polakami w Polsce, tylko zabiega o swój lepszy status w miejscach zamieszkania.
- wywieziony
- przesiedleniec
- wypędzony z Kresów
- uciekinier
- autochton
- Polak zamieszkały za granicą
Następną kategorią Rodaków są Polacy zamieszkali za granicą (8), gdzie pracują lub są na emeryturze, albo żyją w mieszanych małżeństwach. Polacy ci czują się obywatelami "Światowej Wioski," która zaludni się Rodakami po wejściu Polski do Unii Europejskiej.
Tu trzeba by uściślić nieco powyższą definicję:
- Tzw. obywatel polski niepotwierdzony
- np. Brzeziński - "jednopaszportowiec"
- "Dowodowiec"
- bez paszportu na saksach w Londynie
- Kilkupaszportowiec z PESELem
- posiadacz dwu lub więcej paszportów w tym jeden polski
- Kilkupaszportowiec w/o PESEL
- posiadacz dwu lub więcej paszportów oprócz polskiego i kwalifikujący się wobec tego do kategorii 1
- Polak zamieszkały w Polsce
0 Komentarze:
Prześlij komentarz
Komentować mogą jedynie zalogowani użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
Do komentarza wstawiamy hiperłącze w postaci
<a href="http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub jakąś frazę</a>
→ tutaj więcej szczegółów