piątek, 7 listopada 2014

on
Wiceminister Orłowski, mówił także o rządowym projekcie programu współpracy z Polonią i Polakami zamieszkałymi za granicą. Władze resortu zastanawiają się nad zmianą terminu: „Polonia” na „Diaspora polska”. Termin ten pada nie po raz pierwszy, wskazuje poseł Jan Dziedziczak. Członek sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą przypuszcza, że rząd chce uznać za „Polonię” pewną nową grupę osób.
za pomocą MSZ przeznaczy 60 mln zł. na Polonię i Polaków za Granicą - Bibula - pismo niezalezne.
„Światpol” Światowy Związek Polaków z Zagranicy, kontrolowany przez władze polskie, starał się sterować poczynaniami całej Polonii na świecie, a Polonia amerykańska nie chciała uznać jego zwierzchności.
za pomocą Jedna sucha kiełbasa | Treść ukryta.
Inicjatorem tej zmiany był Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego, który w 1955 r. powołał Towarzystwo Łączności z Wychodźstwem „Polonia” (od 1959 r. Towarzystwo Łączności z Polonią Zagraniczną „Polonia”). Idea utworzenia Towarzystwa najprawdopodobniej narodziła się w Moskwie, gdyż pojawia się ona po raz pierwszy w dyskusji partyjnej w marcu 1955 r., zaraz po powrocie z Moskwy delegacji Komitetu ds. Bezpieczeństwa (między innymi odpowiedzialnych za sprawy emigracji Jana Ptasińskiego i Antoniego Alstera). Przez cały okres PRL formalną kontrolę nad Towarzystwem sprawował Wydział Zagraniczny KC PZPR.
Ibidem


Diaspora nie jest żadną „Polonią”


1 Komentarze:

  1. prezes Kongresu Polonii Kanadyjskiej Teresa Berezowska podkreślała, że organizacje polonijne należy traktować podmiotowo - jako partnera do rozmów i działań, a nie "jak dziecko, które trzeba pouczać, co ma robić i jak ma się zachowywać".

    10.11.2014

    za pomocą Borusewicz do działaczy polonijnych: Polska o was nie zapomina

    OdpowiedzUsuń

Komentować mogą jedynie zalogowani użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
Do komentarza wstawiamy hiperłącze w postaci
<a href="http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub jakąś frazę</a>
tutaj więcej szczegółów