czwartek, 9 lutego 2006

on
Kontrapomnik "Polonia - Macierzy":
"Autor: kup_pan_paszport
Data: 09.02.06, 13:21

--------------------
Można by postawić.
Najlepiej w Kazachstanie.
Wystarczy odwrócić expatpol do góry nogami i potrząsnąć, coby Polonuchowi dewizy z kieszeni powypadywały prosto do kulistej skarbonki w szponach ptaszka.

Kliknij w obrazek.

Zdjęcie zwycięskiego projektu było tutaj, ale zdjęli, żeby się nie wystawiać na pośmiewisko:
www.pol.org.pl/obrz/macierz.jpg
Na szczęście gdzie indziej się zachowało:
expatpol.com
http://web.telia.com/~u34900009/macierz.jpg


Opis zwycięskiego projektu: Emigrant Polski, w powłóczystej szacie, na stojąco, trzyma globus. Na globusie siedzi orzeł w koronie. Orzeł osrywa kulę ziemską, usiłując jednocześnie wyrwać szponami jakieś pieniądze z okolic Europy zachodniej. Emigrant Polski trzyma globus po zawietrznej, w wyciągniętej jak tylko się da ręce, pilnie bacząc by mu ptak skraju szaty nie zanieczyścił. "
kliknij - ujrzysz okładkę ekranizacji dzieła wieszcza RedlińskiegoA w Chicago można by fundnąć Macierzy drugą wersję pomniczka wdzięczności. Kliknij w obrazek - popatrz na okładkę ekranizacji dzieła wieszcza Redlińskiego 1997 roku z okresu tajnej podgotowki propagandowej do wypięcia się na Polonię
Kliknij też w obrazek orła obsrywającego kulistą skarbonkę.

4 Komentarze:

 1. http://expatpol.com/modules.php?name=News&file=article&sid=16925


  BUDUJEMY POMNIK „MACIERZ – POLONII”
  Z inicjatywy Klubu Publicystów Polonijnych Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ustanowiono zarejestrowaną w KRS, Fundację Budowy Pomnika „Macierz – Polonii”.


  Założycielami Fundacji byli senatorowie: Tadeusz Rzemykowski , Ryszard Sławiński i redaktor Zbigniew Różański – prezes Klubu Publicystów Polonijnych. Powołano Zarząd Fundacji. którego przewodniczącym został dr Bogusław Kurant, a sekretarzem Fundacji redaktor Aneta Dąbrowska, pełniąca jednocześnie funkcję Kanclerza . Powołano też Komitet Honorowy, którego przewodniczącym został prof. dr hab., Longin Pastusiak – Marszałek Senatu RP V kadencji. W składzie Komitetu Honorowego znajdują się takie znakomitości jak dwóch wcześniejszych marszałków senatu: prof. Andrzej Stelmachowski ( I kadencja) i dr Adam Struzik ( III kadencja) prezydent m. st. Warszawy – prof., dr hab., Lech Kaczyński, prof., Andrzej Rottermund – dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie, prezes Polskiego Radia S.A. – Andrzej Siezieniewski, dr Wojciech Fijałkowski wieloletni dyrektor Pałacu w Wilanowie, dyrektor TV POLONIA – Antoni Bartkiewicz, senatorowie i posłowie – przedstawiciele prawie wszystkich partii politycznych.
  Autorem projektu pomnika jest prof. Czesław Dźwigaj z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Projekt pomnika po wielu dyskusjach na posiedzeniach Komitetu Honorowego jest już prawie gotowy – odlany w gipsie i czeka na odlew w brązie. Na budowę pomnika Fundacja zebrała już blisko 6o tysięcy złotych i zapowiada dalszą zbiórkę.
  Obecnie Fundacja podjęła starania o uzyskanie lokalizacji pomnika . Ma on stanąć w Warszawie, w miejscu gdzie Polonia będzie miała do niego łatwy dostęp. Wskazań lokalizacji jest kilka, ale o tym zdecydują władze miasta Warszawy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Radni Warszawy godza sie na pomnik Macierz Polonii:

  "Niezrażony tym komitet budowy pomnika domagał się miejsca przy Trakcie Królewskim. Chciał postawić rzeźbę w Parku Ujazdowskim. Gdy ujawniliśmy to na naszych łamach, rozpętała się burza. Przeciw Macierzy zaprotestowali architekci, historycy sztuki i zwykli warszawiacy. Na szczęście na lokalizację w parku nie zgodził się wojewódzki konserwator zabytków.

  Wtedy z pomocą Różańskiemu przyszedł ówczesny marszałek Senatu Longin Pastusiak (SLD). Stanął na czele komitetu budowy i znalazł dla pomnika miejsce schowane za budynkami Sejmu (przy ul. Maszyńskiego). Tym razem jednak formę rzeźby negatywnie zaopiniowała Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a potem Biuro Naczelnego Architekta Miasta."

  OdpowiedzUsuń
 3. Szkoda pieniedzy na ten pomnik - komentarz:

  "'Macierz' ma sie znalezc z tylu Sejmu, za szlabanem i budka straznika, gdzie malo kto chodzi. Czy nie szkoda pieniedzy na szalone pomysly 'polonijnych dziennikarzy'?"

  OdpowiedzUsuń
 4. Super artykuł i zapraszam do moje nowego bloga o elektronice >> http://www.pcb-technoservice.de :)

  OdpowiedzUsuń

Komentować mogą jedynie zalogowani użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
Do komentarza wstawiamy hiperłącze w postaci
<a href="http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub jakąś frazę</a>
tutaj więcej szczegółów