środa, 22 grudnia 2004

on
Nowe Panstwo - Wydarzenia:

"Nieoficjalnie wskazuje się na Sekułę jako na osobę, dzięki której cinkciarze mogli rozpocząć legalną działalność. To właśnie w gabinecie rządu Rakowskiego zapadła decyzja o uruchomieniu kantorów. I dziwnym trafem już 15 minut po podpisaniu tej decyzji Aleksander Gawronik, były senator [któremu kilka lat później prokurator zarzucił popełnienie przestępstw gospodarczych], otworzył w wielu miejscach na granicy zachodniej pierwsze kantory, które pozwoliły mu w ciągu kilku dni zbić olbrzymią fortunę.
Gazeta Wyborcza w grudniu 1995 roku pisała: "Przełom 1988 i 1989 roku. Kończy się PRL. Sekuła jest wicepremierem w rządzie Rakowskiego, a Aleksander Gawronik w światku waluciarzy - których był częstym klientem - nazywany »Walizeczką«, ma pomysł na kantorową reformę. Swą koncepcję opanowania dzikiego handlu dolarami przedstawia Sekule w czasie kilku spotkań. W nawiązaniu kontaktu pośredniczy Jacek Fisiak, rektor Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, minister edukacji w rządzie Rakowskiego. Równolegle w Poznaniu Gawronik spotyka się ze starymi cinkciarzami. Przekonuje, że nie mają szans dostać koncesji: Ja mogę mieć kantory, wy nie, bo byliście cinkciarzami. Sugeruje jednak, że wystarczy dać »komuś« 15 tysięcy dolarów, to koncesję da się załatwić [...]".
Według Gazety Wyborczej, były pracownik jednej z firm Gawronika twierdził, że w każdym przypadku zmiany kursu dolara był telefon z Warszawy. Kto dzwonił - nie wiadomo. Sekuła publicznie zaprzeczył, że to on miał być informatorem.
Rozległe interesy...
Po zmianie ustroju w 1990 roku Sekuła został członkiem SdRP, a rok później posłem SLD. Najprawdopodobniej w tym czasie poznał Bogusława Bagsika i Andrzeja Gąsiorowskiego - właścicieli spółki Art B, oraz Andrzeja Kolikowskiego i jego bliskiego znajomego Wiesława Peciaka - wówczas udziałowca Universalu."

2001, June 01, Friday 05:13

0 Komentarze:

Prześlij komentarz

Komentować mogą jedynie zalogowani użytkownicy z podwyższonym stopniem anonimowości. Anonimy niskiego stopnia nadal odbieram na priva, ale ich nie publikuję ze względu na hasbarę schetyniątek.
Można tu użyć niektórych znaczników HTML, takich jak <b>, <i>
"Przepis" na aktywny link w komentarzu (dla niezorientowanych):
Do komentarza wstawiamy hiperłącze w postaci
<a href="http://poprawczak.blogspot.com/2013/04/anonimowe-komentowanie.html">tu wstawiamy tytuł linkowanego utworu lub jakąś frazę</a>
tutaj więcej szczegółów